סקר
איך הלימוד שלך בתקופת המלחמה בדרום?


 

טור זה נכתב לזכרו ועילוי נשמתו של נעם יעקב מאירסון הי"ד שנפל
בקרב גבורה בבינת ג'בל במלחמת לבנון השנייה – י"ג אב תשס"ו   

 

הוה ליה לרבי אלעזר למדרש ביה מרגניתא – צדפת הפנינים


"זה מדרש דרש רבי אלעזר בן מתיא וכו'. אמר רב יהודה אמר רב: הוה ליה לרבי אלעזר למדרש ביה מרגניתא, ודרש ביה חספא" (יבמות, צד ע"א).

פירוש: שנינו במשנה: זֶה המִדְרָשׁ דָּרַשׁ ר' אֶלְעָזָר בֶּן מַתְיָא וכו'. שהכתוב "ואשה גרושה מאישה" בא ללמד שגט שניתן על ידי אדם שאינו בעלה, אינו פוסלהּ. אָמַר רַב יְהוּדָה אָמַר רַב: הֲוָה לֵיהּ [היה לו] לְר' אֶלְעָזָר לְמִדְרַשׁ בֵּיהּ מַרְגָּנִיתָא [לדרוש בו בפסוק זה מרגלית] וְדָרַשׁ בֵּיהּ חַסְפָּא [בו חרס], כלומר, היה יכול לדרוש דרשה חשובה יותר, ודרש וחידש בו רק דבר קטן (באדיבות "התלמוד המבואר" של הרב שטיינזלץ).שם עברי: פנינה   שם באנגלית: Pearl    השם  במקורות: מרגלית, מרגניתא 

נושא מרכזי: מה הקשר בין המרגלית והחרס?

 
בדברי רב מוצג ערכו של החרס כניגוד לערכה של המרגלית משום ששני חפצים אלו מייצגים שני קצוות של סקאלת ערכים. החרס מייצג עצמים חסרי ערך כפי שאנו מוצאים למשל במגילת איכה (ד ב'): "בְּנֵי צִיּוֹן הַיְקָרִים הַמְסֻלָּאִים בַּפָּז אֵיכָה נֶחְשְׁבוּ לְנִבְלֵי חֶרֶשׂ מַעֲשֵׂה יְדֵי יוֹצֵר". בפסיקתא זוטרתא (שם) נאמר: "נחשבו לנבלי חרש. כלומר אותם הגופים הנאים איכה נחשבו לנבלי חרש שכיון שנשבר אין לו תקנה, כך היו מושלכין באשפתות". בפיוט הידוע "ונתנה תוקף" אנו אומרים: אדם יסודו מעפר וסופו לעפר בנפשו יביא לחמו משול כחרס הנשבר וכו'". בניגוד לחרס הרי שהמרגלית או בשמה הנרדף פנינה מסמלת חפץ יקר ביותר. על התורה אומר הפסוק במשלי (ג ט"ו): "יְקָרָה הִיא מִפְּנִינִים וְכָל חֲפָצֶיךָ לא יִשְׁווּ בָהּ". על פי פסוק זה ניתן להבין את דברי רבי יהושע לרבי יוחנן בן ברוקה ורבי אלעזר בן חסמא לאחר שלא מיהרו לספר מה ששמעו בבית המדרש: "אמר להם: מרגלית טובה היתה בידכם ובקשתם לאבדה ממני (חגיגה, ג ע"א).

השוואה זו בין החרס למרגלית מעניקה משמעות נוספת לאמירה "אי לאו דדלאי לך חספא, מי משכחת מרגניתא תותיה" (יבמות, צב ע"ב) שמשמעותה: אם לא הרמתי עבורך את החרס האם היית מוצא את המרגלית שמתחתה. בעיון ראשוני נראה שהקשר בין החרס והמרגלית הוא קשר מקרי כלומר מרגלית הייתה מוסתרת מתחת לחרס ובעקבות הרמתו היא התגלתה. החרס שאין לו שום חשיבות עשוי לנוח זמן רב על גבי הקרקע ללא חפץ והרמה מקרית שלו גילתה את המרגלית. באותה מידה המרגלית עשוייה להסתתר מתחת לכל חפץ אחר. לחילופין ניתן לפרש שהקשר הוא קשר מהותי יותר, בגלל הניגוד בערכם, וכוונת המשל לרמוז בדומה למשנה באבות (פ"ד מ"ג): "... אל תהי בז לכל אדם, ואל תהי מפליג לכל דבר, שאין לך אדם שאין לו שעה, ואין לך דבר שאין לו מקום". על פי גישה זו החרס והמרגלית קשורים זה לזה בקשר מהותי. פעולה שנראית לכאורה פחותת ערך יש בכוחה להביא לתוצאה משמעותית מאד. והנמשל בדברי רבי ינאי לרבי יוחנן הוא שאמנם הדברים שאמרתי נראים כחרס אך בזכותם יכולת להגיע לחידוש בדברי המשנה.

ב"עיונים" ב"תלמוד המבואר" של הרב שטיינזלץ מובאת הצעה ביולוגית. על פי הצעה זו החרס מקביל לקשוות צדפת הפנינים ורק הרמתה של הצדפה או הוצאתה מהים מאפשרות להוציא את המרגלית. הקשוות הן המעטה הקשיח של הצדפה המגן על חלקיה הפנימיים הרכים. לכל צדפה יש 2 קשוות בניגוד לחלזונות שלהם קונכיה הבנויה מחטיבה אחת. לקשוות יש מרקם המזכיר מאד חרסים ובמיוחד כאשר הם נקיים מאצות ובעלי חיים (תמונה 2). כוונת רבי ינאי בדבריו לרבי יוחנן הייתה שאלמלא הוציא עבורו את צדפת הפנינים (החרס) מהים לא היה מוצא את הפנינה.

קיים קושי מסויים בפירוש זה משום שהפנינים נוצרות בתוך חלל הגלימה של הצדפה ואין די בהרמתה כדי למצוא את הצדפה. רקמת הגלימה (תמונה 3) מפרישה כלפי חוץ את הקונכיה ומסוגלת לעטוף גרגירי חול החודרים לתוך החלל הפנימי בחומר הנקרא דר וכך נוצרת הפנינה. על מנת לחשוף את הפנינה יש להפריד את הקשוות זו מזו ולהרחיק את החלקים הרכים הנחשפים ורק אז ניתן להגיע לפנינה. 
 

               
תמונה 1.  שרשרת פנינים - צולמה במצפה התת ימי באילת
צילמה: תהילה רענן
  תמונה 2.  צדפת הפנינים  - צולמה במצפה התת ימי באילת  
צילמה: תהילה רענן

 

               
תמונה 3.  צדפת הפנינים - הפנינה לאחר הסרת הקשווה העליונה והסרת האיברים הפנימיים. כאן היא נראית צמודה לגלימה.    תמונה 4.  פנינה         
צילם: Bruno.Menetrier 

 

               

תמונה 5.  שרטוט סכמתי של חתך אורך בצדפת הפנינים
מקור:  Kim Lindgren

  תמונה 6.  שרטוט סכמתי של חתך רוחב בצדפה.

מקראה: 1. שריר סוגר קדמי. 2. שריר סוגר אחורי. 3. זוג זימים חיצוני. 4. זוג זימים פנימי. 5. סיפון מוציא (מזרים מים החוצה). 6. סיפון מכניס. 7. רגל. 8. מנעול (הקשוות). 9. ציר הקשוות. 10. גלימה. 11. טבור.
  

 

לעיון נוסף:

פורטל הדף היומי:
מאן לימא לן דלא שחקי ליה מרגניתא 
זבין לה ביניתא קרעה אשכח בה מרגליתא
 א. המחבר ישמח לשלוח הודעות על מאמרים חדשים (בתוספת קישוריות) העוסקים בטבע במקורות לכל המעוניין. בקשה שלח/י ל - [email protected]
ב. לעיתים ההודעות עלולות להשלח על ידי GMAIL למחיצת ה"ספאם" שלך לכן יש לבדוק גם בה אם הגיעו הודעות כנ"ל.
  
 

כתב: ד"ר משה רענן.     © כל הזכויות שמורות 

הערות, שאלות ובקשות יתקבלו בברכה.   

תגובות

הוספת תגובה

(לא יפורסם באתר)
* (לצורך זיהוי אנושי)
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר