סקר
האם אתה לומד עם גמרא מפורשת/מבוארת?


 

טור זה נכתב לזכרו ועילוי נשמתו של נעם יעקב מאירסון הי"ד שנפל
בקרב גבורה בבינת ג'בל במלחמת לבנון השנייה – י"ג אב תשס"ו  


דכי הוו דייקי שומשמי הוה ניידא אפדניה - שומשום מזרחי

 

"פאפי יונאה עני והעשיר הוה בנה אפדנא. הוו הנך עצורי בשיבבותיה, אתא לקמיה דרב אשי, אמר ליה: כי הואן בי רב כהנא הוה אמרינן מודי רבי יוסי בגירי דיליה" (בבא בתרא, כה ע"ב). 


שם עברי: שומשום מזרחי   שם באנגלית: Sesame   שם מדעי: Sesamum indicum - Sesamum orientale

 
נושא מרכזי: מעמדו של השומשום כמקור לשמן?  

 

לריכוז המאמרים שנכתבו על השומשום הקש/י כאן.


השומשום או השומשומין הוא אחד מגידולי השמן הראשונים שתורבת. עיקר השמוש הוא בזרעים לצורך הפקת שמן אבל הם גם נאכלים בצורות שונות. השמן נחשב לשמן משובח לאכילה אך ניתן היה להשתמש בו גם למאור. במשנה נאמר: "אֵין מַדְלִיקִין בְּשֶׁמֶן שְׂרֵפָה בְּיוֹם טוֹב. רַבִּי יִשְׁמָעֵאל אוֹמֵר, אֵין מַדְלִיקִין בְּעִטְרָן, מִפְּנֵי כְבוֹד הַשַּׁבָּת. וַחֲכָמִים מַתִּירִין בְּכָל הַשְּׁמָנִים, בְּשֶׁמֶן שֻׁמְשְׁמִין, בְּשֶׁמֶן אֱגוֹזִים, בְּשֶׁמֶן צְנוֹנוֹת, בְּשֶׁמֶן דָּגִים וכו'"ֶ(שבת, פ"ב מ"ב). "הַנּוֹדֵר מִן הַיַּיִן, מֻתָּר בְּיֵין תַּפּוּחִים. מִן הַשֶּׁמֶן, מֻתָּר בְּשֶׁמֶן שֻׁמְשְׁמִין. מִן הַדְּבַשׁ, מֻתָּר בִּדְבַשׁ תְּמָרִים וכו'" (נדרים פ"ו מ"ט). מפרש הרמב"ם במשנה זו: "ושומשמין, נקרא בערבי אלסמ"ס". לדעת המפרשים מותר בשמן שומשומין שהרי הוא נדר משמן שהוא בסתם שמן זית ולא שמן שומשומין.

הגמרא מתארת מצב בו פעילות בית בד להפקת שמן שומשום גרמה לתנודות בבית שכן. פאפי יונאה בעל הבית פנה לקבל סעד משפטי מרב אשי ואכן זכה בדין. הפסיקה היתה שלמרות שהפעילות היתה בבית הבד, כלומר בשטחם של המזיקים, הדבר אסור עליהם. אפילו לרבי יוסי הסובר ש"זה חופר בתוך שלו וזה נוטע בתוך שלו" כלומר אין מניעה לאדם לפעול בתוך שטחו כרצונו גם אם נגרם בכך נזק לשכנו. רבי יוסי מודה שהדבר אסור כאשר מדובר בנזק ישיר ובלשון הגמרא: "מודי רבי יוסי בגירי דיליה" כלומר בחיציו. ממעשה זה ניתן להסיק כמה מסקנות לגבי פעילות בית הבד. ראשית אנו לומדים על מעמדו של השומשום כמקור לשמן כפי שהדבר קיים גם היום. השומשום תפס בשנת 2005 את המקום השמיני מבין צמחי השמן אך היבול קטן בהשוואה לשמנים אחרים. בשוק העולמי קיים מחסור בשמן זה המשמש למטרות רבות וחשובות.
 

מקור השמן מיליון טון
שמן דקלים 172,840,720
זרעי כותנה 67,803,392
קוקוס 54,254,232
ליפתית 48,907,026
בוטנים 37,228,389
חמניות 30,595,462
זרעי שומשום 3,312,986

תהליך עצירת השמן כפי המתואר בסוגיה כלל פעולה כלשהי של סבוב עצם כבד שהרי סחיטה בלבד על ידי הנחת קורה כבדה איננה גורמת לתנודות. תנודות אלו גרמו לתזוזה בבית השכן. מפרש הרשב"ם: "דנייד נכתמא אפומא דחצבא - שאם יניחו כד על חומה וכסויה עליה ינוע הכיסוי מחמת הרעדה". הסבוב קשור אולי לתהליך טחינה של השומשום, בעזרת אבן כבדה, שקדם לפעולת הסחיטה. נקודה נוספת שניתן להסיק היא שבית הבד היה מיוחד לשומשום משום שקשה להניח שדווקא עצירת שמן שומשום גורמת לתנודות. ייתכן והיה צורך באביזרים שונים לעצירת זרעי השומשום הקטנים בהרבה מהזיתים.
   

      
שומשום מזרחי   שומשום מזרחי - זרעים

  

 

א. המחבר ישמח לשלוח הודעות על מאמרים חדשים (בתוספת קישוריות) העוסקים בטבע במקורות לכל המעוניין. בקשה שלח/י ל - raananmoshe1@gmail.com
ב. לעיתים ההודעות עלולות להשלח על ידי GMAIL למחיצת ה"ספאם" שלך לכן יש לבדוק גם בה אם הגיעו הודעות כנ"ל.


כתב: ד"ר משה רענן    © כל הזכויות שמורות

הערות, שאלות ובקשות יתקבלו בברכה.

תגובות

הוספת תגובה

(לא יפורסם באתר)
* (לצורך זיהוי אנושי)
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר