סקר
ללומדים דף יומי בלילה - איזה דף אתם לומדים?
 

טור זה נכתב לזכרו ועילוי נשמתו של נעם יעקב מאירסון הי"ד שנפל
בקרב גבורה בבינת ג'בל במלחמת לבנון השנייה – י"ג אב תשס"ו   

 

ועשו לה קרומין של קנה – קנה מצוי

 

"... אמר לו: והלא רחל אחת היתה בשכונתנו שנקדר קנה שלה ועשו לה קרומין של קנה וחיתה? אמר לו: ועל דא את סמיך? והלא הלכה רווחת בישראל שמוטת ירך בעוף, טרפה. ותרנגולת היתה לו לרבי שמעון בן חלפתא שנשמטה ירך שלה, ועשו לה שפופרת של קנה וחיתה וכו'" (חולין, נז ע"ב).

פירוש: ... אמר לו: והלא רחל (כבשה) אחת היתה בשכונתנו שנקדר (ניקב) קנה שלה ביותר מכדי שיעור זה, ועשו לה באותו מקום סתימה באמצעות קרומין (קליפה) של קנה וחיתה! אמר לו: ועל דא את סמיך [ועל מעשה זה אתה סומך] כדי להקשות ממנו? והלא הלכה רווחת (נפוצה) בישראל: שמוטת ירך בעוף טרפה. ועם כל זה ראינו שתרנגולת היתה לו לר' שמעון בן חלפתא שנשמטה ירך שלה, ועשו לה מעין קיבוע על ידי שפופרת של קנה כדי לתמוך בירך, וחיתה! (באדיבות "התלמוד המבואר" של הרב שטיינזלץ).
 

שם עברי: קנה מצוי     שם באנגלית:  Common Reed    שם מדעי: Phragmites australis


נושא מרכזי: מהו קרומין של קנה?

 

לריכוז נושאים על הקנה המצוי הקש\י כאן.בעבר כבר עסקנו בהרחבה בשאלה מהי "קרומית של קנה". במאמר "קרומית של קנה" ניסיתי להוכיח שקרומית של קנה היא רצועה המתקבלת מחיתוך קנה לאורכו. על פי הברייתא ניתן אף לשחוט מלכתחילה בעזרת רצועה מושחזת של קנה מצוי ("סימונא דאגמא"). רש"י מפרש (חולין, טו ע"ב): "קרומית – צלע של קנה". צלע היא "צד" ולכן צריך להניח שהיא מיוצרת מפרוסה של קנה שנחתך לאורכו. 

אם נניח שקרומית של קנה זהה ל"קרומין של קנה" הרי שניתן להוכיח גם מסוגייתנו שהכוונה לקטע של קנה שנחתך לאורכו. בגמרא מובאים שני אירועים שבהם התבצע טיפול כירורגי. בארוע הראשון טופלה רחל שקנה הנשימה שלה נוקב על ידי סתימתו בעזרת "קרומין של קנה". בארוע השני טופלה תרנגולת שרגלה נשמטה על ידי "שפופרת של קנה". לגבי השפופרת של קנה אין ספק שמדובר בגבעול קנה שלם (שפופרת) שהושתל בתרנגולת כרגל תותבת. ההבדל בין שני המונחים כלומר בין "שפופרת" ו"קרומין" מעיד על שני אופנים שונים לשימוש בקנה. לצורך סתימת קנה הנשימה של הרחל השתמשו בקנה שפוצל לאורכו, אולי לשני חצאים. ניתן היה להשתמש באחד החצאים לסתימת הנקב על ידי קשירתו לקנה הנשימה כאשר צידו הקעור מופנה אל הנקב ועוטף אותו (ראה בשרטוט). 


 
מצד שמאל קנה הנשימה המנוקב ומצד ימין  הקנה לאחר סתימתו ברצועת קנה.


 


א. המחבר ישמח לשלוח הודעות על מאמרים חדשים (בתוספת קישוריות) העוסקים בטבע במקורות לכל המעוניין. בקשה שלח/י ל - raananmoshe1@gmail.com
ב. לעיתים ההודעות עלולות להשלח על ידי GMAIL למחיצת ה"ספאם" שלך לכן יש לבדוק גם בה אם הגיעו הודעות כנ"ל.
 

 

כתב: ד"ר משה רענן.     © כל הזכויות שמורות 

הערות, שאלות ובקשות יתקבלו בברכה.   

תגובות

הוספת תגובה

(לא יפורסם באתר)
* (לצורך זיהוי אנושי)
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר