סקר
לקראת סיום מסכת עירובין


 

טור זה נכתב לזכרו ועילוי נשמתו של נעם יעקב מאירסון הי"ד שנפל
בקרב גבורה בבינת ג'בל במלחמת לבנון השנייה – י"ג אב תשס"ו   

 

כנגדו בגמל ניכר – גמל

 

"אמר רב יהודה אמר רב אמר רבי חייא: למטה - למטה מן הארכובה, למעלה - למעלה מן הארכובה, באיזו ארכובה אמרו - בארכובה הנמכרת עם הראש. עולא אמר רבי אושעיא: כנגדו בגמל ניכר" (חולין, עו ע"א).

פירוש: אמר רב יהודה אמר רב אמר רבי חייא: מה ששנינו שבהמה שנחתכו רגליה מן הארכובה ולמטה כשרה, למטה כוונתו — כל מה שלמטה מן הארכובה, ומה ששנינו: מן הארכובה ולמעלה טריפה, למעלה כוונתו — כל מה שלמעלה מן הארכובה, ובאיזו ארכובה אמרו? בארכובה שבראש העצם התחתונה, הנמכרת עם הראש, שהקצבים חותכים ומוכרים יחד עם הפרסה. והיא הארכובה שבין העצם האמצעית לעצם התחתונה. ולפי זה, רק אם נחתכה הרגל בעצם האמצעית ולמעלה — הרי זו טריפה. עולא אמר בשם רבי אושעיא: ארכובה שמדובר עליה היא הארכובה העליונה, שבין העצם העליונה והאמצעית, שאינה ניכרת כלפי חוץ, אבל כנגדו ברגל הגמל הוא ניכר, בולט. ולפי זה, רק אם נחתכה העצם העליונה הריהי טריפה, אבל אם נחתכה העצם האמצעית — כשרה (באדיבות "התלמוד המבואר" של הרב שטיינזלץ). 


שם עברי: גמל   שם באנגלית:    Arabian Camel Dromedary   שם מדעי:  Camelus dromedarius
 
שם נרדף במקורות: בכרה, נאקה (נקבות), הוגני (בכר).  


נושא מרכזי:  מהו המקום הניכר בגמל?


מחלוקת רבי חייא ורבי אושעיא היא לאיזו "ארכובה" כוונת המשנה המחלקת בין שבר מתחת ומעל לארכובה. על מנת להמחיש את מיקום שתי הארכובות אקביל בינן לבין חלקי רגל האדם. ברגל (וגם ביד) קיימים שני מפרקים הנקראים בלשון המשנה "ארכובה". המפרק העליון מחבר בין הקולית לשוק ואילו התחתון מחבר באדם בין השוק לכף הרגל. בפרסתנים התאחו העצמות הרבות של כף הרגל והפכו לעצם אחת, חזקה, העומדת בניצב לפני הקרקע (בניגוד לכף רגל האדם והולכי הכפות) ובעל החיים הולך על ראשי אצבעותיו. להולכי הכפות מעניקות העצמות הרבות בכף גמישות לכף הרגל (ולכף היד) ואילו בפרסתנים איחוי העצמות מעניק לרגל חוזק. הקרסול באדם מקביל למעשה לארכובה התחתונה בפרסתנים ואילו ברך האדם מקבילה לארכובה העליונה. 
תמונה 1. שלד הגפיים באדם         מקור  

 
לדעת עולא עוסקת המשנה בארכובה העליונה ועל מנת להצביע על מיקומה משתמש כדוגמה בגמל. אכן בגמל מפרק זה בולט גם בזכות יבלות כהות הממוקמות מאחריו. מפרש רש"י: "בגמל ניכר - דקסבר רבי אושעיא ארכובה דמתניתין היא ארכובה העליונה ושם בולט עצם בירך הגמל והכי תניא בבכורות (דף מא) דאותה ארכובה ניכרת בגמל וכו'". המבנה הבסיסי של שלד רגל הגמל דומה לשל הפרה ומעלי הגרה האחרים אך בגמל מיקום המפרק העליון בולט ואילו בפרה הוא מוסתר על ידי שרירים. בגמלים ניתן לזהות את מיקום המפרק בעזרת כתם כהה גדול שהוא למעשה התעבות עור המגינה על רגל הגמל בעת הכריעה. איזורים אלו בעור מהווים מעין מגני ברכיים (יבלות) המונעים כוויות בעת מנוחה על החול החם. ראה בתמונת הגמל הכורע.
 

   
 תמונה 2. פרה - שלד       מקור: Clipart ETC    תמונה 3.
     
 תמונה 4. גמל – שלד צילם: Richard Owen    תמונה 5.

 תמונה 6. גמל בשוק בתימן  - ניתן לראות את נקודות המגע עם הקרקע         צילם: Bernard Gagnon

 
תצפית על האופן בו גמל כורע תוך שימת לב ל"מגיני הברכיים" שלו מאפשרת להבין טוב יותר את דברי המפרשים על הפסוק: "ויברך הגמלים מחוץ לעיר אל באר המים לעת ערב לעת צאת השאבות" (בראשית כד, יא). האבן עזרא מפרש: "ויברך הגמלים - הבריכם על ברכיהם". הרשב"ם מרחיב יותר: "ויברך הגמלים - שני ברכיים יש לגמל, זה על גב זה וצריך להבריכו שתי פעמים קודם שישתה מפני גובהו, והוא שאמרו חכמים בשחיטת חולין, וכנגדו בגמל ניכר". כוונת הרשב"ם בדבריו "וכנגדו בגמל ניכר" היא לברך העליונה הכורעת רק בהברכה השניה. למעשה יש לגמל בכל רגל ברך אחת ואילו ה"ברך" התחתונה מקבילה לקרסול של האדם. בסדרת התמונות ניתן לראות את מהלך הכריעה הכפולה. בתמונה 7 ניתן לראות היטב את "מגיני הברכיים" (בצבע חום כהה) של שתי הברכיים ו"הקרסול" הקדמי. ה"קרסול" האחורי כמעט ואיננו נוגע בקרקע בשעת הכריעה (תמונה 6) ולכן הוא חסר "מגן ברך" בולט. לצפייה בקטע הוידאו שצילמה תהילה פרנקל-רענן לחצו כאן. התמונות והוידאו צולמו בכפר אלדד באדיבות שמואל הכהן.

ראוי לשים לב לעובדה שהרשב"ם שחי בצפון צרפת (שם לא ניתן למצוא גמלים) הכיר היטב את דרך הכריעה של הגמל. ניתן לשער שרבים מאיתנו לא מודעים למנגנון זה למרות שפגשנו גמלים פעמים רבות. הרשב"ם ידוע כמפרש על דרך הפשט וכבעל ידיעות רבות במדעי הטבע. הוא עסק לפרנסתו גם בגידול צאן ואולי מכאן נבעו התעניינותו ותשומת לבו לתופעה התנהגותית זו.
תמונה 7. המספרים מציינים את השלבים במהלך כריעת הגמל בתמונות למטה. 
 

    
 שלב 1. כריעה על ה"קרסול" הקדמי    שלב 2. הכריעה על הברך האחורית תוך כיפוף ה"קרסול".

 

      
 שלב 3. השלמת הכריעה על הברך האחורית.    שלב 3. סיום הכריעה על הברך הקדמית.

 

  
א. המחבר ישלח בשמחה הודעות על מאמרים חדשים (בתוספת קישוריות) העוסקים בטבע במקורות לכל המעוניין. בקשה שלח/י ל - raananmoshe1@gmail.com
ב. לעיתים ההודעות עלולות להשלח על ידי GMAIL למחיצת ה"ספאם" שלך לכן יש לבדוק גם בה אם הגיעו הודעות כנ"ל. 

 כתב: ד"ר משה רענן.     © כל הזכויות שמורות 

הערות, שאלות ובקשות יתקבלו בברכה.   

תגובות

הוספת תגובה

(לא יפורסם באתר)
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר