סקר
בבא מציעא - הפרק הקשה במסכת: 
Skip Navigation Links > > > איך ניצח רבי מאיר שפירא את מייקל ג'ורדן
מפעל הדף היומי

איך ניצח רבי מאיר שפירא את מייקל ג'ורדן

איך ניצח רבי מאיר שפירא את מייקל ג'ורדן / עמיחי גורדין

 

בעוד יומיים מסתיים סבב של "הדף היומי". עמיחי גורדין, שנה וחצי בעסק, פורש שמונה סיבות למה כדאי להצטרף לסבב הבא

ביום שלישי הקרוב יסיימו עשרות אלפי יהודים את לימוד הש"ס. למחרת, ביום רביעי, יתחיל סבב נוסף של לימוד הדף היומי. כמצטרף טרי (שנה וחצי בלבד) אני ממליץ בחום על מסגרת זאת. להלן שמונה נימוקים.

1. 'אם כולם אומרים, כנראה שזה נכון'. אין ספק שמסגרת הדף היומי היא המסגרת הלימודית הכי מצליחה בעולם. בכל רחבי הגלובוס פזורים אנשים רבים מאוד, הלומדים 'דף יומי'. קשה לפספס את הנוכחות המרשימה של הלומדים, זאת בייחוד לאור העובדה שבשנים האחרונות, גדל מספר הלומדים בצורה אסטרונומית.

מסגרת ענקית כזאת, חייבת להיות דבר טוב. העובדה שכל כך הרבה אנשים, מכל כך הרבה מקומות, מכל כך הרבה שכבות, ובמשך כל כך הרבה שנים לומדים בהתמדה, מעידה יותר מכל נימוק שׂכלי אחר, על התועלת המרובה שבמסגרת.

אחת המסיבות לסיום הקודם של הש"ס התקיימה ב'מדיסון סקוור גרדן'. למרבה ההפתעה כל הכרטיסים אזלו חצי שנה לפני האירוע. זאת בעוד שאפילו כרטיסים למשחק N.B.A., שבו משחק מייקל ג'ורדן, אוזלים רק חודש חודשיים לפני. מו"ר הרב אהרן ליכטנשטיין העיר פעם, שבמאבק הזה בין רבי מאיר שפירא, מייסד הדף היומי, לבין מייקל ג'ורדן, זכה דווקא הרב הזקן.

2. קיום המצווה שמוטלת על כל יהודי ללמוד את כל התורה. הגר"מ פייינשטין כתב בתשובותיו: 'שיש מצווה על כל אחד מישראל ללמוד את כל התורה כולה… והיינו שצריך להשתדל שילמוד בכל יום פרק אחר… וכשהתחילו להתרשל הונהג ע"י הגאון ר' מאיר שפירא שיהיה דף יומי כללי קבוע בכל העולם. שבלימוד זה מקיימין לימוד כל תורה שבע"פ'.

3. מחוייבות. אין מסגרת שממחישה את המחוייבות שלנו ללימוד, יותר מהמסגרת של הדף היומי. השעון דופק – גם כשמחתנים את הבן וגם ביום העצמאות, גם במילואים וגם כשיש לחץ בעבודה. פספסת יום - תרגיש בכך מיד, אתה בפיגור של דף. בניגוד לתחומים אחרים, כאן לא ניתן לרמות את עצמנו. אנו יודעים בדיוק היכן אנו נמצאים וכמה למדנו. כך מתמסרים ללימוד בצורה אמיתית.

4. ידע. גם אם אנחנו לא מבינים הכל, וגם אם אנחנו זוכרים מעט מאוד, אנו מקבלים במסגרת הזאת מושגים רבים מאוד. אנחנו לא נזכור את כל מהלך הסוגיה, אבל נצא עם ידע רב ומקיף של כללים והלכות. יתרה מזאת, אפילו אם את המושגים הללו לא נזכור – שכרנו בכך שבפעם הבאה שניתקל בהם - הם לא יהיו סינית עבורנו. הדף היומי מזכה אותנו בהיכרות עם עולם התורה. גם אם לא נזכור דבר לפחות פגשנו את התורה.

5. אמצעי עזר. אדם הרוצה ללמוד אבל זקוק לאמצעי עזר, ימצא במסגרת זו כמות אדירה של אמצעים. רשת שיעורים ענפה הפזורה בכל מקום, שיעורים באמצעות האינטרנט, דפי עזר לסיכום ולהבנה, ועוד אמצעים שונים ומגוונים הפזורים כיום בשטח.

6. כל ישראל חברים. בכל מקום בארץ שאליו נגיע, קיים שיעור בדף היומי. גם אם אנו נקלעים לעיר לא מוכרת וגם אם אנו נוסעים ברכבת, תמיד נוכל למצוא שיעור או חברותא ללימוד. אנשים שונים הבאים ממקומות שונים יכולים ללמוד יחד את אותו דף.

7. רכישת כלים ללימוד גמרא. מי שרץ כל יום קילומטר, ידע בסוף לרוץ מהר. העובדה שאנו לומדים כל יום דף גמרא משפרת בטווח הרחוק את יכולת הלימוד שלנו.

8. סיפוק. לימוד הדף היומי גורם לנו להתרומם מעל שיגרת היום-יום. אנו מצליחים להספיק בנוסף לעיסוקי העולם הזה (החשובים לכשעצמם, כמובן) גם דברים נוספים. הדף היומי מצליח להרחיב את תחום העיסוק שלנו גם לעולמות רוחניים יותר.

[מקור: NRG יהדות 27/2/2005]


תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר