סקר
בבא מציעא - הפרק הקשה במסכת: 

טור זה נכתב לזכרו ועילוי נשמתו של נעם יעקב מאירסון הי"ד שנפל
בקרב גבורה בבינת ג'בל במלחמת לבנון השנייה – י"ג אב תשס"ו   

 

ופי חזיר כצואה עוברת דמי – חזיר הבית


"אמר רב פפא: פי חזיר כצואה עוברת דמי. פשיטא? לא צריכא, אף על גב דסליק מנהרא" (ברכות, כה ע"א).

פירוש: אמר רב פפא: פי חזיר כצואה עוברת דמי [הוא נחשב]. על כך שואלים: פשיטא [פשוט, מובן מאליו], ומשיבים: לא צריכא [נצרכה הלכה זו] אף על גב דסליק מנהרא [כשעלה החזיר מן הנהר], ואף שסביר להניח שבכגון זה נתנקה פיו במי הנהר, מכל מקום אין הוא מגיע לנקיון גמור (באדיבות "התלמוד המבואר" של הרב שטיינזלץ).

 

שם עברי: חזיר הבית          שם באנגלית: Pig           שם מדעי: Sus domestica

שם נרדף במקורות: "דבר אחר"          שמות בשפות אחרות:  ערבית – ח'נזיר (خنزير)


נושא מרכזי:  מה מקור ריחו הרע של החזיר?

 

לריכוז המאמרים שנכתבו על חזיר הבית וקישוריות הקש\י כאן.


לדברי רב פפא מקור ריחו הרע של החזיר הוא בפיו. משאלת הגמרא על פי פירוש רש"י ("פשיטא - דפי חזיר אינו בלא צואה") נוכל להסיק שריח זה נגרם מסוג מזונו של החזיר. החזירים אוכלי כל ולא בוחלים בפגרים, גללים ואפילו קניבליות. ברמב"ם (מורה הנבוכים, ח"ג פמ"ח) אנו מוצאים: ... ורוב מה שמאסתו התורה לרוב לכלוכו ומזונו בדברים הנמאסים, וכבר ידעת הקפדת התורה על ראיית הלכלוכים ואפילו בשדות במחנה כל שכן בתוך המדינה, ואילו היתה מותרת אכילת החזיר היו השווקים עם הבתים יותר מלוכלכים מבית הכסא, כמו שתראה ארצת הצרפתים היום וכו'". תשובת הגמרא "אף על גב דסליק מנהרא" תומכת בהסבר שמקור הריח (לפחות העיקרי) בפה שהרי רחצת הגוף בנהר לא מבטלת אותו. סיבה נוספת לריח פה מצחין של החזיר אינה בלעדית לו ולמעשה קיימת גם בכלבים אם כי ייתכן והיא נפוצה יותר בו. הכוונה למחלות חניכיים הנגרמות מהתפתחות רובד שן (פלק). ריח רע אחר של החזיר מאפיין חזירים זכרים כאשר הם מתבגרים מבחינה מינית. הם מפתחים פרומון (Androstenone) ותוצר המעיים (Skatole) בעלי ריח לא נעים לרוב האנשים.

מדענים מצאו שקיים גן האחראי לאופן בו האדם חש בריח תרכובת הנמצאת בחזיר. הגן קובע האם הריח יזכיר אמוניה, שתן וזיעה או ווניל. התרכובת היא Androstenone הדומה להורמון המין הזכרי טסטוסטרון נמצאת בריכוז גבוה בחזיר זכר. החוקרים נתנו לנבדקים להריח בשר חזיר וחילקו אותם לשתי קבוצות: קבוצה של אנשים שמצאו את הריח דוחה וכאלה שלא חשו בריח הרע. אנליזה גנטית מצאה שלאנשים שמצא את הריח דוחה היו שני עותקים של הגן OR7D4 ואילו לקבוצה השניה היה רק עותק אחד של הגן. התברר שרוב האנשים כלל לא מבחינים בריחו של ה - Androstenone.
 

א. המחבר ישמח לשלוח הודעות על מאמרים חדשים (בתוספת קישוריות) העוסקים בטבע במקורות לכל המעוניין. בקשה שלח/י ל - [email protected]
ב. לעיתים ההודעות עלולות להשלח על ידי GMAIL למחיצת ה"ספאם" שלך לכן יש לבדוק גם בה אם הגיעו הודעות כנ"ל.
 


כתב: ד"ר משה רענן.     © כל הזכויות שמורות 

הערות, שאלות ובקשות יתקבלו בברכה.

תגובות

הוספת תגובה

(לא יפורסם באתר)
* (לצורך זיהוי אנושי)
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר