סקר
מסכת בבא קמא:

 

אלימות לא משתלמת / רפי זברגר

בבא מציעא דף לט ע''ב 

 

הרקע

במשנה בדף ל"ח למדנו את דעת רבן שמעון בן גמליאל, הסובר כי יש לעשות ''שיקולים שכליים קרים'', ולפיהם לנהוג, גם בנושאי שומרים וכדו', ולכן פסק רבן שמעון כי יש למכור בפני בית דין, פירות שהופקדו בידי השומר אשר הולכים ונאבדים. היום ניחשף לשיקולים נוספים בדיני "שומרים". 
 

הנושא

מסופר בגמרא על איש עשיר ותקיף, מרי בר איסק שמו. הגיע למקום, אדם מישוב אחר הנקרא בי חוזאי, אשר הציג את עצמו כאחיו של מרי, ועקב כך, ביקש להתחלק עמו בנכסיו. ענה לו מרי: איני מכירך. 
הלך האיש לדין תורה אצל רב חסדא. אמר לו רב חסדא: שפיר קאמר לך. כלומר, תשובה של מרי שאין הוא מכיר אותך הינה תשובה ''חוקית'', וזאת בדומה לסיפור יוסף והאחים, שם נאמר: וַיַּכֵּר יוֹסֵף אֶת אֶחָיו, וְהֵם לֹא הִכִּרֻהוּ, מסבירה הגמרא: מלמד שיצא בלא חתימת זקן, ובא בחתימת זקן, ולכן האחים לא הכירו את יוסף המזוקן. 
המשיך רב חסדא ואמר לאותו האיש: לך והבא ראיה שאתה אחיו של מרי. 
ענה לו האיש: אמנם יש לי עדים על כך שאני אחיו, אך העדים פוחדים ממנו, כיוון שהוא ''אדם אלים''.
לאור זאת, הפנה רב חסדא את פניו כלפי מרי, ואמר לו: לך והבא עדים שאינך אחיו של התובע. 
שאל מרי את רב חסדא: דינא הכי? הרי המוציא מחברו עליו הראיה? ואם כן, התובע רוצה להוציא, עליו להביא ראיה?
ענה לו רב חסדא: כך דנים כלפיך וכלפי כל האנשים האלימים כמוך... 
 

מהו המסר?

הכרנו היום הלכה חדשה, המתייחסת ל''אנשים אלימים''. למרות שאנו מכירים כלל בסיסי בהלכות ממונות: המוציא מחברו עליו הראיה, המטילה את חובת ההוכחה על התובע, אשר מבקש להוציא ממון מיד הנתבע, למרות זאת, אם הנתבע הוא אדם אלים, עובדה הגורמת לעדים לחשוש מפניו, האחריות הזאת, "מתגלגלת לפתחו" של הנתבע והוא מתחייב להביא הוכחה שאין הוא חייב ממון לתובע.
אנחנו לומדים ומתחזקים בדעה כי ''אלימות אינה משתלמת בפסיקה''. אדם אלים, הגורם לפחד מפניו, המרתיע עדים מלהעיד נגדו, מתחייב להוכיח את טענתו, גם אם הוא הנתבע.
מגמה זו צריכה להיות בכל המישורים - אנו לא צריכים לתת ''פרס'' לבעלי הזרוע, המטילים חתתם על הסובבים אותם.
גם בקשרים בינאישיים וביחסים בין הורים וילדים, צריך לקבוע ''כלל ברזל'' – אין אלימות בסביבה. אדם המתנהג באלימות, יסבול, ולא יקבל יחס הוגן ומכבד, כמו כל אדם אחר, והוא יצא "מחוץ למשחק".


המאמר לע''נ  אמי מורתי, שולמית ב''ר יעקב, הכ''מ.
תגובות תתקבלנה בברכה ל: [email protected]

תגובות

הוספת תגובה

(לא יפורסם באתר)
* (לצורך זיהוי אנושי)
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר