סקר
בבא מציעא - הפרק הקשה במסכת: 

גירסא דינקותא  / רפי זברגר

בבא מציעא דף טז ע"ב

 

הרקע

למדנו בדף י''ג. על שטרי הקנאה. שטר זה הינו שטר התחייבות של הלווה למלווה, המקנה לו נכסיו מאותו יום של כתיבת השטר, בין אם ילווה בסופו של דבר או שמא לא ילווה, מותר לגבות מקרקעות אלו מאותו מועד (רש''י שם).
 

הנושא

אומר שמואל: המוצא שטר הקנאה בשוק – יחזירו לבעלים. בניגוד לדין שלמדנו במשנה בדף י''ב, על המוצא שטר חוב, שאינו רשאי להחזיר [לפי חכמים בכל מקרה, לפי רבי מאיר רק אם אין בו אחריות נכסים – הרחבה על כך, בדף י''ב], הרי שאצלנו, בשטר הקנאה – מותר ואולי אף צריך להחזיר את השטר למלווה, כדי שיוכל לגבות עמו.
שמואל מסביר את הלכתו: דאי משום דכתב ללוות ולא לווה – הא שעבד נפשיה, ואם משום פירעון – לא חיישינן לפרעון, דאם איתא דפרעיה – מקרע הוי קרע. אם הלווה כתב את שטר ההקנאה כדי ללוות בעזרתו, אך בסופו של דבר לא לווה – אין לנו בעיה עם זה, שהרי שטר הקנאה לפי ההגדרה, ניתן לפרוע גם אם לא לווה בפועל – ההתחייבות קיימת. ואם נחשוש, שמא הלווה כבר פרע את ההלוואה, ועתה יוכל המלווה לגבות ממנו בשנית – גם חשש זה אינו קיים, כיוון שאנו אומרים כי אם הלווה היה פורע, היה דואג מאוד לקרוע שטר זה, כדי שלא ניתן יהיה לגבות בעזרתו פעם שנייה שלא כדין. ומכיוון שהשטר קיים – כנראה הלווה לא פרע את השטר.
בהמשך, מספר רב נחמן, שאביו היה מסופרי הדיינים של מר שמואל: והוינא כבר שיתא, כבר שבע, ודכרנא דהוו מכרזי ואמרי: הני שטרי אקנייתא דמשתכחי בשוקא – נהדרינו למרייהו.. סיפר לנו רב נחמן, שהוא זוכר בצעירותו, כאשר היה בן שש או שבע, מצאו שטר הקנאה בשוק, ואביו הדיין הכריז שיש להחזירו לבעליו!. 
 

מהו המסר?

מדהים כיצד אדם מבוגר זוכר מה היה בהיותו צעיר בין שש או שבע. כיצד הוא זוכר ''מעשה של גדולים'' – מציאת שטר הקנאה, ואת פסק הדין שניתן ע''י אביו הדיין והסופר. זיכרון זה נקרא גירסא דינקותא. זו גירסא וזיכרון הטבועים לאורך כל החיים. בדרך כלל, זיכרון של טווח ארוך נשאר ונחקק בזיכרון, ובמיוחד, מעשים ותופעות אשר קרו בצעירותם, והשאירו רושם ניכר לאורך כל החיים.
עובדה זו, שה''זיכרון של הינקות'' נחקק עמוק בליבו של אדם, מהווה מסר חשוב לנו ההורים, להשתדל ולהטביע בנפשם של ילדינו, חוויות משמעותיות, לימוד ערכי וחשוב וכן הלאה. מה שהתינוק והילדים הקטנים רואים אצל ההורים והמשפחה, כך הם לומדים ומפנימים גם לעצמם. נשתדל לעשות עבורם וגם עבורנו דברים בעל ערך גבוה ומשמעותי.


תגובות תתקבלנה בברכה ל: [email protected]

תגובות

הוספת תגובה

(לא יפורסם באתר)
* (לצורך זיהוי אנושי)
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר