סקר
מסכת תמורה
קשה מאוד
קשה
ממוצעת
קלה


 

טור זה נכתב לזכרו ועילוי נשמתו של נעם יעקב מאירסון הי"ד שנפל
בקרב גבורה בבינת ג'בל במלחמת לבנון השנייה – י"ג אב תשס"ו   

 

והתיאה, והחלתית, והפלפלים – פלפל שחור

 

"ורמינהי: הקושט, והחימום, וראשי בשמים, והתיאה, והחלתית, והפלפלים, וחלת חריע נקחין בכסף מעשר, ואין מטמאין טומאת אוכלין דברי רבי עקיבא, אמר לו רבי יוחנן בן נורי: אם נקחין בכסף מעשר מפני מה אין מטמאין טומאת אוכלין? ואם אינן מטמאין אף הם לא ילקחו בכסף מעשר? וא"ר יוחנן בן נורי: נמנו וגמרו שאין נקחין בכסף מעשר, ואין מטמאין טומאת אוכלין" (נידה, נא ע"ב).
 

שם עברי: פלפל שחור   שם באנגלית: Black pepper   שם מדעי: Piper nigrum

שם נרדף במקורות: פלפלת


נושא מרכזי לעיון: לזיהוי הפלפלים?


הפלפלין מזוהים כפלפל השחור שפירותיו המיובשים והטחונים משמשים כתבלין חשוב במטבחים ברחבי העולם. היום ניתן למצוא אותו כמלווה קבוע של המלח. הפלפל השחור הוא צמח מטפס ממשפחת הפלפליים (Piperacea) שמקורו וגידולו העקרי בעת העתיקה ובמידה רבה גם היום היה בדרום הודו. היום מגדלים אותו באזורים טרופיים נוספים כמו למשל באינדונזיה וסביבתה. הפירות הבשלים הגדלים באשכולות הם בעלי צבע אדום כהה. לאחר הייבוש הם הופכים לגרגירים קטנים בקוטר של כחמשה מילמטרים שאותם המהדרים בתבול טוחנים סמוך לארוחה. מצמח הפלפל השחור מפיקים תבלינים בגוונים נוספים לצבע השחור כמו לבן, ירוק וורוד. צבעים אלו אינם מינים אחרים אלא תוצאה של צורות עיבוד שונות של פרי זהה. התבלין השחור מופק מפירות בוסר של הפלפל השחור.

תבלין ייבוא זה היה כנראה יקר וכך נוכל להבין את החלוקה הקפדנית של סל פלפל שנפל בירושה. "מר זוטרא מדרישבא פלג בצנא דפלפלי בהדי אחין בשוה. אתא לקמיה דרב אשי, אמר ליה: הואיל ויתרתה במקצת ויתרתה בכל הנכסים כולן" (1) (בבא בתרא, קכו ע"ב). העובדה שנערכה חלוקה מיוחדת בסל הפלפלין מצביעה על ערכו המיוחד של סל זה.

יש להבדיל בין הפלפלין שהיו מוכרים לקדמונים לבין צמח הפלפל שאת פירותיו אנחנו אוכלים בשלמותם (פלפל ירוק, גמבה וכו'). צמחים אלו שמוצאם הוא באמריקה הגיעו לאזורנו ולכל ה"עולם הישן" מאוחר יותר ורק לאחר גילוי אמריקה על ידי קולומבוס. פלפלים אלו שייכים למשפחה שונה, משפחת הסולנים, הכוללת גם את בעגבנייה והחציל. התבלין האדום פפריקה איננו נעשה מזן אחר של הפלפל השחור אלא מופק מאחד ממיני הפלפל ה"אמריקאי". מעניין לציין שכבר בימי רש"י היה מוכר יותר מאשר מין פלפל אחד וכך הוא מפרש את דברי הגמרא: "מתניתין: פלפלת כל שהוא ועטרן כל שהוא מיני בשמים ומיני מתכות כל שהן ... גמרא: פלפלת כל שהוא למאי חזיא? לריח הפה" (שבת, צ' ע"א). רש"י: "פלפלת כל שהוא - ואינו פלפל שלנו (2), ובגמרא מפרש כל שהוא למאי חזי".


 

    
פלפל שחור - פירות לפני ההבשלה

 
  פלפל שחור ולבן      צילם:    en:User:Bunchofgrapes
 

 


(1) פירוש: וכך גם מסופר שמָר זוּטְרָא מֵהמקום רִישְׁבָּא פְּלַג בְּצַנָּא דְּפִלְפְּלֵי בַּהֲדֵי אַחִין [חלק בסל של פלפלים יחד עם אחיו] בְּשָׁוֶה למרות שהיה בכור. אֲתָא לְקַמֵּיהּ [בא לפני] רַב אַשִׁי לדון על השאר, אָמַר לֵיהּ [לו]: הוֹאִיל ווִיתַּרְתָּה בְּמִקְצָת וִיתַּרְתָּה בְּכָל הַנְּכָסִים כּוּלָּן, שכן יש לבכור זכות בחלק בכורתו קודם חלוקה . (באדיבות "התלמוד המבואר" של הרב שטיינזלץ).
(2) תודתי נתונה לדוד ויסקוט מרמת ממרא על ההפנייה למקורות המצורפים העשויים לתרום להרחבת הנושא: דברי התוס'; ויחי עוד; איש מצליח ; אהל.

 
כתב: ד"ר משה רענן.     © כל הזכויות שמורות 

הערות, שאלות ובקשות יתקבלו בברכה. עיצוב: אפרת נוילנדר | תיכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר