סקר
האם אתה לומד דף יומי עם רש"י?


 

פורום פורטל הדף היומי

כלליב טבת תש"פ13:53המלצות בענייני הדף היומי / ‏לינקוש
מובא כאן באישורו של הכותב, עידו רוט:

המלצות בענייני הדף היומי:

לאחר בקשה מחבר, ראיתי לכתוב כמה דברים בנושא הדף היומי ובע"ה יהיה לתועלת. תהלות לא-ל עליון זכיתי ללמוד וללמד בשלושת הסבבים האחרונים של הדף (שבע שנים ושליש לכל סבב) אז יש לי קצת נסיון. לתועלת המעיינים נחלק את הפוסט לפסקאות להקל על הקריאה.
**
למה ללמוד דף יומי?
א. כי כל העולם היהודי מבוסס על התלמוד הבבלי. כל טקסט יהודי, למעט התנ"ך עצמו (אבל מפרשי התנ"ך כן) מתכתב ומתמסר אל התלמוד הבבלי, אפילו את הספרות התנאית קשה לנו להבין בלי הקשר ברור אליו.
מי שמנסה להבין משהו מארון הספרים היהודי, משירה ועד הלכה, מספרות ועד משפט ועד חכמת ישראל, חייב להיות נטוע עמוק בתלמוד הבבלי. מי שמנסה להתבטא בעולמה של היהדות בלי להכיר לעומק ולרוחב את התלמוד הבבלי ימצא עצמו סומא בעיניו וחירש באזניו וכמעט לגמרי אילם, ולא ימצא את ידיו ואת רגליו בבית המדרש.
ב. כי התלמוד הבבלי הוא שפה ותרבות ואלף ואחד דברים אחרים, ומי שיתמיד בו ימצא עצמו "דובר" את השפה הזו, ויזכה למצות תלמוד תורה ולעושר תרבותי שיפתח לפניו דלתות לכל ארון הספרים היהודי ולעוד הרבה עולמות אחרים. ואין דרך להקיף כזה עולם נרחב (קרוב ל2700 דפים, דו צדדיים) בלי התמדה וקביעות. והשיטה של דף יומי מספקת את אלה.
ג. כפי שציין הוגה הרעיון ר' מאיר שפירא זצ"ל מלובלין, הדף היומי מאפשר לגשר על פערים גאוגרפיים ותרבותיים ולשוניים בין יהודים בכל מקום בעולם. יצאת מארץ הקדש לאמריקה (לא שאני ממליץ חלילה, אבל לפעמים יהודים מוכרחים)- הנה לך יהודים שעוסקים באותו הדף כמוך, וכבר יש לכם רקע משותף ותחום עניין ושפה ויעד.
עריכה: לפני 22 שנה ניגשנו, גלעד אליצור ואנוכי, לר"ם שלנו בישיבה (הרב פודור, שאני מכיר לו תודה על כך עד היום) וביקשנו שיתחיל בישיבה שיעור דף יומי לרגל המחזור החדש. הרב הסכים בשמחה. שאלנו אותו מתי הוא יתחיל ללמד, ואז הוא הפיל עלינו את הפצצה: אתם תלמדו. למדתם בשנה שעברה ברכות, אז אותה אתם כבר יודעים. בינתיים תתחילו להכין את שבת. וכך לימדנו בתורנות (נדמה לי שגם יהונתן כהן היה בתורנות, לא חושב שהוא נמצא כאן) בינינו את מסכת ברכות ואת מסכת שבת ואת מסכת עירובין, לאורך השנה של כיתת י"ב, ומשם נשארנו על הרצף...
**
איך ללמוד דף יומי?

א. אחרי הרבה אפליקציות, בשנים האחרונות שולטת ללא מצרים אפליקציית פורטל הדף היומי. שיעורים מוקלטים בדרך לעבודה (בדרך כלל במהירות כפולה) ואח״כ בעת רצון ו/ פקקים עיון בדף עצמו.
למי שמסוגלים לכך, כי למדו בישיבה או מכירים כבר את המסכת, אפשר גם להיפך- ללמוד את הדף בעצמך (ג"כ נוח מאוד באפליקציה, אפשר לראות צורת הדף מותאמת לרוחב המסך או טקסט גמרא לבד, ואפשר גם לגשת ממחשב) ואח"כ לחזור ולחדד באמצעות שיעורים. יש שיעורים קצרים מאוד, 10-20 דקות, ויש תקציר של שלש דקות. יש גם שיעורים ארוכים של שעה שעתייים למי שבעניין.
עריכה: גם אם אתה בחור ישיבה, ואולי במיוחד: חשוב שתקבע לעצמך זמן כל יום ותלמד את כל הש״ס. זה ישפר משמעותית את הלמוד הישיבתי הרגיל שלך, וחשוב מכך: יתן לך קביעות של תורה ועוגן של קדושה שקשה הרבה יותר לרכוש כשיוצאים מהישיבה.
ב. שיעורים מומלצים : הרבנים אביחי קצין, אורי בריליאנט, חיים שמרלר שליט"א, תקציר של איתמר שטרן. (לא לכל מסכת יש של כל אחד, ולפעמים צריך להתרגל למבטא).
ג. למי שרוצה לשלב כושר ותורה, תקופות מסויימות למדתי תוך כדי ריצה או הליכה על הליכון (כשהיה לי בבית או בחדרי כושר בצה"ל). כשמתרגלים זה מאוד עוזר לריכוז, ונותן מסגרת זמן גם ללימוד התורה וגם לעשיית הכושר, ובטח שעדיף מאשר בהיה בקליפים בערוצי הלא קודש...
ד. לעניין ההתמדה: חשוב לשאוף להישגי ביניים. שבוע שלם בהתמדה, מסכת שלמה. לציין לעצמך יעדים ברי השגה (גם בתאריכים) ולעמוד בהם. זה מה שהחזיק אותי בסיבוב הראשון (לפני 22 שנה). אם חסרים דפים/ מסכתות- לא ליפול מזה. לראות גם את היעד הגדול של כל הש״ס. אם רואים שהחור הנוכחי לא הולך להסגר ביום-יומיים הקרובים מחוסר זמן או יכולת נפשית- לסמן אותו בצד להשלמות ולהתקדם. לעולם לא להפסיק להתקדם.
ה. הכי טוב, למי שיכול להרשות לעצמו- להשתתף בשיעור קבוע. זה מעביר למישהו אחר את חובת ההבנה הראשונית, זה יוצר מחוייבות וקביעות, זה נותן תחושת דיבוק חברים ומעשיר בידע ונקודות מבט של אחרים. מחקרים אומרים שזה גם בריא.

 

טוען....

הודעה ראשית   օ הודעה ראשית ללא תוכן   תגובה להודעה   օ תגובה להודעה ללא תוכן   הודעה חדשה   הודעה שנצפתה   הודעה נעוצה  
סימון משתמשים משתמש מחובר   מומחה   מנהל              תקנון הפורום
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר