סקר
בבא מציעא - הפרק הקשה במסכת: 

פורום פורטל הדף היומי

כלליא אדר ב תשע"ט08:47המכתב שכתב מייסד הדף היומי... / ‏לינקושקובץ מצורף להודעה
מקור: news1 [תאריך: 07/03/2019]

חשיפה: המכתב המרגש של מייסד הדף היומי לאשתו הרבנית

המכתב המרגש שנחשף מוצע למכירה כעת בבית המכירות הפומביות "תפארת" בירושלים

מכתב ברכה ייחודי מאת הגאון הנערץ רבי מאיר שפירא גאב"ד לובלין, ראש ישיבת חכמי לובלין, מחולל הדף היומי ונשיא אגודת ישראל בפולין. נשלח מהישיבה לזוגתו הרבנית בערב יום הכיפורים.

המכתב המרגש שנחשף מוצע למכירה כעת בבית המכירות הפומביות "תפארת" בירושלים. המכירה תתקיים ביום רביעי הבא, 13.3.19 בשעה 19.00 בירושלים. המחיר ההתחלתי- 500 דולר אך ההשערה היא שהפריט יימכר בכ-3,000 דולר.

נוסח המכתב הייחודי: "ב"ה לובלין ערב יום הכיפורים

שלום וכל טוב סלה לזוגתי הרבנית תחי'

הריני מברך אותך בגמר חתימה טובה ובשנה מבורכת

הק' מאיר שפירא.

כן אברך בגמר חתימה טובה לתלמידי בן גיסי טובי' יחי' ולתלמידי יודלי' יחי'

בכתב יד בן משפחתו [גיסו] ר' משה, נוסף בשפת האידיש: [תרגום לעברית]

"כן אני מאחל לך את הטוב ביותר ומברך בגמח"ט שתיוושעי במה שאת רוצה ומבקשת ויהיה לנו אחד מהשני נחת, גיסך משה". גיטלי והילד מאחלים לך את הטוב ביותר ומברכים אותך בגמח"ט היא עסוקה בעסק. הנ"ל". גמח"ט לטובי' ולמענדל".

הגאון הנערץ רבי מאיר שפירא גאב"ד לובלין [תרמ"ז-תרצ"ד] מייסד ישיבת חכמי לובלין המעטירה, נשיא אגודת ישראל בפולין ומחולל הרעיון הכביר של לימוד הדף היומי בתלמוד בבלי.

נולד בשאץ לאביו רבי יעקב שמשון, בן אחר בן לרבי פנחס מקוריץ, הוסמך לרבנות ולהוראה ע"י זקנו ה'מנחת שי', המחזה אברהם מברודי, רבי מאיר אריק והמהרש"ם מבערז'אן. חסידו המובהק של רבי ישראל מטשורטקוב.

אחר כהונת רבנות מפוארת בגלינה, בסאנוק ובפיעטרקוב, כהונה מרשימה בסיים הפולני כנציגה של אגודת ישראל, נבחר לכהן כרבה של הקהילה העתיקה והחשובה 'לובלין', בה ייסד את המגדלור הרוחני המפואר 'ישיבת חכמי לובלין' ועל שמה כונה.

במקביל שימש שנים אחדות כנשיא אגודת ישראל בפולין, חבר מועצת גדולי התורה ואחד מראשי מנהיגיה.

בכנסיה הגדולה הראשונה של אגודת ישראל, בעודו מכהן כרבה של פיעטרקוב, הציע בפני כל גדולי הדור ואלפי הנאספים את רעיונו הכביר ללימוד הדף היומי. רעיון שכבש את כל העולם היהודי בכל תפוצותיו, הרבה תורה ועמלה בהיקף שלא היה כמותו, והוסיף לפרסומו של מחוללו - לדורות.

הגאון וזוגתו הרבנית, לא זכו לצאצאים, אולם מורשתו, הדף היומי וישיבת חכמי לובלין, נותרו לעד ולזכר, לשם ולשארית ברית עולמים.

בשולי האיגרת שלפנינו, התייחסות מרומזת מבן משפחה קרוב לציפייתם ותקוותם להיפקד בצאצאים.

[צילום: בית המכירות "תפארת" בירושלים]

 

טוען....

הודעה ראשית   օ הודעה ראשית ללא תוכן   תגובה להודעה   օ תגובה להודעה ללא תוכן   הודעה חדשה   הודעה שנצפתה   הודעה נעוצה  
סימון משתמשים משתמש מחובר   מומחה   מנהל              תקנון הפורום
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר