סקר
האם אתה לומד דף יומי עם רש"י?


 

פורום פורטל הדף היומי

כלליב ע"אל סיון תשע"ז21:21הכירו: 'שיעור המשכימים' שנולד אחרי הקפה / ‏לינקוש
מתוך: כל הזמן

הכירו: 'שיעור המשכימים' שנולד אחרי הקפה, וגם: כך נולד שיעור תורה ברכבת האמריקאית

רבבות שיעורים תורניים נמסרים מדי יום ביומו ברחבי העולם היהודי, אך חלקם מקוריים במיוחד # שיעור של דקה ברחובות תל אביב, רשת כוללים של 'יששכר וזבולון', בית האבות שיוזם שיעורים כדי 'לסדר' ביקורים לקשישים וראש הכולל שמתוגמל על ידי האברכים

אריאל צייטלין כ"ט סיון התשע"ז 11:07 23.06.2017

70 פנים לתורה וישנם עשרות ומאות סיפורים מרתקים על מקומות לימוד לא שגרתיים, שיעורים מפתיעים וסגנונות חריגים מ'המקובל', בכל רחבי עולם היהודי.

בכתבה שלפניכם הבאנו מעט מזעיר מהמקוריים והמעניינים שבהם, מכולל למבוגרים מעל גיל 65 ועד ישיבה שלומדים בה רק בלילה. יצירתיות לא חסרה בעולם התורה, והעיקר הוא 'להגדיל תורה ולהאדירה'.

שיעור נע

מבין הקוראים בוודאי יש מי שרגיל לנסיעות ארוכות ו'משעממות', את הפתרון הפשוט לניצול הזמן מצאו בצפון ניו יורק, שם, אם תעלו לרכבת המובילה מלונג-איילנד למנהטן, תמצאו בין 20-30 נוסעים קבועים ומתחלפים, כשהם יושבים ומאזינים בקשב רב למוצא פיו של הרב פסח לרנר, מגיד שיעור בדף היומי ברכבת כבר למעלה מעשור.

לשיעור המעניין יש כבר סדר קבוע. בשעה 7:50 עולים לרכבת, מתיישבים בקרון שהוקצה במיוחד לשיעור, ובשעה 8:00, כאשר הלומדים התמקמו להם והרכבת פתחה בנסיעה אל מנהטן, פותח הרב לרנר במסע אל ה'מעין עולם הבא'.

השיעור נפתח לאחר לא מעט נסיעות בהן התרוצצה במוחו של ר' אריה מרקוביץ' השאלה 'מדוע עלי לבהות יום יום שעה שלמה מחלון הרכבת בחוסר מעש וללא תועלת?' לאחר מחשבה ועוד מחשבה, המסקנה לא איחרה לבוא והוא החליט לפתוח שיעור.

ר' אריה שטח בפני הרב לרנר ידידו את דבר תכנון הקמת השיעור – מה שבהתחלה היה נראה כמו דמיון פורה ומופרך מיסודו. אולם, לאחר כמה ימים החל הרעיון לרקום עור וגידים, ור' אריה מצא את עצמו חותך בזהירות דבק סלוטייפ, ומדביק מודעות אודות דבר השיעור שיחל ממחר על דפנות הרכבת הפנימיות.

בבוקר שלמחרת, מי שלא ראה את המודעות ביום שלפני, תמה מדוע עשרות אברכים בני תורה מעדיפים דווקא את קרון הרכבת האחרון. שם לקראת השיעור התבקשו בנימוס הגויים המתחשבים לתפוס להם מקומות בקרונות הקדמיים יותר. והשאר היסטוריה…

שיעור לאילמים

הם לא יכולים לדבר ובכל אופן בוחרים ללמד אותם שמירת הלשון. נשמע מופרך? ובכן, בגן לילדים עם קשיי שפה באופן קיצוני בעיר ירושלים, החליטה הגננת גברת יהודית ח. להקדיש חלק נכבד במהלך השבוע דווקא ללימוד הלכות שמירת הלשון.
ואלו הנימוקים המצוינים שהיא נותנת כדי להסביר את הרעיון: א. יום אחד הילדים ילמדו לדבר. ב. הילדים שומעים היטב – ואיסור לשון הרע חל גם על שמיעה.

ארגון אחיעזר

150 משרדים ובתי עסק למיניהם זוכים להרגיש את מתיקות התורה תחת ארגון בשם "אחיעזר" בראשותו של ראש ישיבת ארחות תורה הגאון רבי ברוך דב דיסקין. בין המשרדים נמצאים משרד האוצר, משרד ראש המשלה (אליו נכנס מגיד השיעור עם תג מיוחד), משרד הביטחון, מספר רב של נקודות כיבוי האש, עיריית תל-אביב, עיריית ב"ב (וזו ההזדמנות לאחל מזל-טוב למשתתפי השיעור בעירייה, שחגגו ממש לאחרונה במסגרת הארגון 'סיום' על כל סדר מועד), בתי חולים, צרכניות מקומיות, רשתות מזון מהגדולות בישראל, משרדי עורכי דין, חנויות פרטיות, ועוד מקומות מהמפורסמים ביותר ועד לכאלה שאולי לעולם לא תשמעו עליהם. לכולם מכנה משותף אחד – התנתקות משגרת חייהם לטובת לימוד משותף עם קבוצת חברים במקום עבודתם.

היקף השיעורים מונה לא פחות מ-2,000 איש, הזוכים לשיעורים אותם מוסרים 150 מגידי שיעור, בהתנדבות מלאה. המגידי שיעורים יוצאים למקומות העבודה ומוסרים את השיעור 'שלהם', כאשר לפעמים 'מגיד' אחד אחראי לשניים ואף שלושה שיעורים.

בנוסף לכך, מוציא הארגון עלון שבועי, על מנת להכניס ממאור התורה גם לבתי העובדים עצמם ולא רק במקומות העבודה. שכן, בהרבה מהמקרים מדובר בבתים שאינם שומרי תורה ומצוות. היוזמה המבורכת הזו עלתה בכולל נחלת משה של הרב דיסקין, שם מספר אברכים שמו לב לכך שבאותם מקומות יש שעות פנויות שאפשר לנצל ללמוד תורה, ואכן היוזמה הפכה לדבר שבמציאות.

 

טוען....

הודעה ראשית   օ הודעה ראשית ללא תוכן   תגובה להודעה   օ תגובה להודעה ללא תוכן   הודעה חדשה   הודעה שנצפתה   הודעה נעוצה  
סימון משתמשים משתמש מחובר   מומחה   מנהל              תקנון הפורום
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר