סקר
כמה לומדי דף יומי יש במשפחתך הקרובה?


 

טור זה נכתב לזכרו ועילוי נשמתו של נעם יעקב מאירסון הי"ד שנפל
בקרב גבורה בבינת ג'בל במלחמת לבנון השנייה – י"ג אב תשס"ו   

 

פרסיים שאוכלין ושותין כדוב – דוב סורי

 

"דכתיב: וארו חיוא אחרי תנינא דמיא לדוב, ותני רב יוסף: אלו פרסיים שאוכלין ושותין כדוב, ומסורבלין בשר כדוב, ומגדלין שער כדוב, ואין להם מנוחה כדוב" (עבודה זרה ב ע"ב).

פירוש: דִּכְתִיב [שנאמר] בחזון דניאל: "וַאֲרוּ חֵיוָא אָחֳרִי תִנְיָנָא דָּמְיָא לְדב" [והנה חיה אחרת שניה דומה לדוב] (דניאל ז, ה), וְתָנֵי [ושנה] רַב יוֹסֵף: החיה הזו אֵלּוּ פַּרְסִיִּים, שֶׁאוֹכְלִין וְשׁוֹתִין הרבה כְּדוֹב, וּמְסוּרְבָּלִין שמנים ומרובים [בָּשָׂר] כְּדוֹב, וּמְגַדְּלִין שֵׂעָר הרבה כְּדוֹב, וְאֵין לָהֶם מְנוּחָה כְּדוֹב שהוא תמיד נע ונד. (באדיבות "התלמוד המבואר" של הרב שטיינזלץ).


שם עברי: דוב חום סורי   שם באנגלית: Syrian brown bear   שם מדעי: Ursus arctos syriacus


נושא מרכזי: מהן התכונות המתארות את הדוב בדברי רב יוסף ובמציאות?

הזיהוי של הדוב כבעל החיים הידוע לנו בשם זה איננו נתון לויכוח וספקות (שלא כברדלס). התאור של מבנה גופם בסוגיה (מופיע בלשון זו גם במגילה יא ע"א) מתאים למוכר לנו: "... שאוכלין ושותין כדוב, ומסורבלין בשר כדוב, ומגדלין שער כדוב, ואין להם מנוחה כדוב". מפרש רש"י: "מסורבלין - שמינים כמו (שבת דף קלז) קטן המסורבל בבשר ולשון מלבוש הוא כמו כפיתו בסרבליהון (דניאל ג). דוב - אין לו מנוחה אלא הולך ובא כל שעה". בגמרא בתענית מפרש רש"י: "מסורבלין - מלובשין בבשר". מראהו של הדוב מסורבל וכבד ותנועתו איטית אם כי בשעת הצורך דובים יכולים לנוע במהירות רבה. התיאורים "שאוכלין ושותין כדוב" ו"אין להם מנוחה כדוב" קשורים זה לזה וניתן לפרשם על רקע סוג המזון אותו הם אוכלים. הדוב אוכל כל אך ניזון בעיקר מצמחים על חלקיהם השונים: פירות, פרחים, זרעים ואיברי אגירה. הם אוכלים פטריות וחרקים ופרטי מזון קטנים אחרים. סוג זה של מזון מחייב פעילות ממושכת לאורך היום על מנת לספק את כמות האנרגייה הדרושה לבעל חיים כה גדול. משקלו של הדוב הסורי מגיע ל – 150-250 ק"ג (משקל תת המין של אלסקה הוא 780 ק"ג). לשם השוואה הרי שמשקל אריה בוגר גדול במיוחד עשוי להגיע ל – 260 ק"ג. התאור הוא, א"כ, של בעל חיים המרבה לאכול וחייב להיות פעיל שעות רבות וכדברי רש"י: "הולך ובא כל שעה".

התאור של "מגדלין שיער כדוב" נובע מפרוותו הצפופה ובעלת השיער הארוך שאיננה קיימת באף אחד מהטורפים באיזורנו. לפרוות דוב יש ביקוש רב במקומות בהם יש צורך להתגונן מפני קור דבר המעיד על המבנה המיוחד שלה.

מדברי התוס' במקום ניתן ללמוד על האינטלגנציה הגבוהה יחסית של הדוב: "וארו חיוא אחרי תנינא דמיא לדוב - וא"ת אדרבה מלכות בבל עדיפא שנמשלה לארי דכתיב (ירמיה ד) עלה אריה מסבכו והארי מלך בחיות וי"ל דאע"ג דארי מלך מכל מקום דוב הוא עז יותר ובעל תחבולות. כדאמר בפרק קמא דברכות (דף יג.) גבי צרות האחרונות משכחות הראשונות. הניח מעשה ארי וספר מעשה דוב וכו'". ההשוואה שהתוס' עורך בין הדוב והאריה עולה בקנה אחד עם התיאורים הרבים בהם מופיע צמד זה כסמל לכוח אלא שלדעתו האריה עולה על הדוב בגלל היותו מלך החיות. התוס' מתייחס לעוז רוחו של הדוב אולי על רקע הפסוקים במקרא המתארים את התנהגותו של דוב שכול. "אתה ידעת את אביך ואת אנשיו כי גברים המה ומרי נפש המה כדב שכול בשדה" (שמואל ב', י"ז ח'). ובפסוקים נוספים: "אפגשם כדב שכול ואקרע סגור לבם" (הושע, י"ג ח'). "פגוש דב שכול באיש ואל כסיל באולתו" (משלי, י"ז י"ב). הדובים בולטים בתבונתם ויכולתם לאלתר פתרונות לבעיות הצצות בעת חיפוש מזון. 

 

דוב סורי:
צילם בגן חיות: אלי גרינברג
 

 

מקורות עיקריים:

מנחם דור, החי בימי המקרא המשנה והתלמוד (עמ' 59-61).
אנציקלופדיה "החי והצומח בא"י" כרך 7 (עמ' 164-166).
 

לעיון נוסף:

הזאב והארי הדוב והנמר והברדלס בפורטל הדף היומי


 
א. המחבר ישמח לשלוח הודעות על מאמרים חדשים (בתוספת קישוריות) העוסקים בטבע במקורות לכל המעוניין. בקשה שלח/י ל - raananmoshe1@gmail.com
ב. לעיתים ההודעות עלולות להשלח על ידי GMAIL למחיצת ה"ספאם" שלך לכן יש לבדוק גם בה אם הגיעו הודעות כנ"ל.
 

 

כתב: ד"ר משה רענן.     © כל הזכויות שמורות 

הערות, שאלות ובקשות יתקבלו בברכה.   

תגובות

הוספת תגובה

(לא יפורסם באתר)
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר