סקר
ללומדים דף יומי בלילה - איזה דף אתם לומדים?
 

טור זה נכתב לזכרו ועילוי נשמתו של נעם יעקב מאירסון הי"ד שנפל
בקרב גבורה בבינת ג'בל במלחמת לבנון השנייה – י"ג אב תשס"ו 

 

הזאב והארי הדוב והנמר והברדלס והנחש - זאב מצוי 

 

"הזאב והארי הדוב והנמר והברדלס והנחש מיתתן בעשרים ושלשה, רבי אליעזר אומר: כל הקודם להורגן זכה, רבי עקיבא אומר: מיתתן בעשרים ושלשה" (סנהדרין, ב ע"א).


שם עברי: זאב מצוי או זאב אפור   שם באנגלית: Wolf   שם מדעי: Canis lupus


נושא מרכזי: האם זאבים תוקפים בני אדם?

הזאב נכלל במשנה בקבוצה של טורפים המסוגלים להרוג אדם כמו למשל הדב והנמר. תוקפנותו באה לידי ביטוי  במשניה נוספו: "משנה: חמשה תמין וחמשה מועדין ... ושור המועד ושור המזיק ברשות הניזק, והאדם, הזאב והארי והדוב והנמר והברדלס והנחש, הרי אלו מועדין. רבי אלעזר אומר: בזמן שהן בני תרבות אינן מועדין. והנחש מועד לעולם" (בבא קמא, ט"ו ע"ב).

בגמרא מובאת מחלוקת ר"ל ורבי יוחנן האם ניתן להרוג את בעלי החיים שהוזכרו במשנה גם כאשר לא המיתו. מחלוקת זאת נוגעת לשאלה האם אפשר להחזיק בבעלי חיים אלו ולאלפם. על פי רש"י נראה שהמחלוקת היא האם מותר לגדל את בעלי חיים אלו. לרבי יוחנן אסור לגדל את בעלי חיים אלו ולכן הם כהפקר. בפועל, לפחות באומות העולם, נהגו לגדל ולאלף את טורפים אלו כפי שאנו לומדים מעדויות היסטוריות וארכאולוגיות שונות. גם את הזאב גידלו וההוכחה הטובה ביותר לכך היא תהליך הביות שנבע כתוצאה מכך והביא בסופו של דבר לפיתוח זני הכלבים.

האם אכן הזאב עלול לתקוף בני אדם? מסוגייתנו ומתוך כך שדינו כ"מועד" משמע שהוא רגיל לטרוף אך לכאורה מדברי הגמרא בתענית (י"ט ע"א) נראה שאין אפשרות כזאת. בהו"א אמנם הגמרא מספרת על טריפה של תינוקות בעבר הירדן: "גזרו תענית על שאכלו זאבים שני תינוקות בעבר הירדן" אך במסקנה מופיעה הסתייגות: "רבי יוסי אומר לא על שאכלו אלא על שנראו". רבי יוסי סובר שלא תתכן טריפה של בני אדם על ידי זאבים. גם בספרות המדעית מדווח שזאבים החיים בטבע אינם תוקפים בני אדם אלא בורחים מפניהם. אפילו בארצות הצפון (אירופה וצפון אמריקה) שם הזאבים גדולים בהרבה מזאבי הארץ לא ידוע על אף מקרה טריפה ובוודאי שכאן לא תתכן טריפה. גם אם נניח שקיים מקרה נדיר כזה לא ניתן לייחס לזאבים דין "מועד". תוקפנות של זאבים כלפי אדם קיימת רק כאשר הם גודלו על ידו. במצב זה הם מזהים את האדם כבן מינם ועם התבגרותם הם עלולים להאבק איתו על שליטה בחבורה. זאב כזה שאינו פוחד מבני אדם עלול להיות מסוכן ברמה שמוצדק להתייחס אליו כ"מועד".

קושי רב עולה מדברי רבי אלעזר האומר שבזמן שהם בני תרבות, כלומר מאולפים, הם אינם מועדים. לפי דברינו דווקא הזאבים שאומצו על ידי האדם הם המסוכנים ואילו אלו החיים בחופש אינם מסוכנים. ייתכן להסביר שדברי רבי אלעזר לגבי "בני תרבות" מתייחסים רק לבעלי החיים האחרים בקבוצה כלומר רק לארי, דוב, נמר וברדלס.
 צילמה בחי בר: Koala Girl פורום טבע פראי וחיות בר - פורטל תפוז
צילמה בחי בר: Koala Girl פורום טבע פראי וחיות בר - פורטל תפוז

 


ראה עוד בהרחבה בערך זאב.


 

א. המחבר ישמח לשלוח הודעות על מאמרים חדשים (בתוספת קישוריות) העוסקים בטבע במקורות לכל המעוניין. בקשה שלח/י ל - raananmoshe1@gmail.com
ב. לעיתים ההודעות עלולות להשלח על ידי GMAIL למחיצת ה"ספאם" שלך לכן יש לבדוק גם בה אם הגיעו הודעות כנ"ל.
 כתב: ד"ר משה רענן.     © כל הזכויות שמורות 

הערות, שאלות ובקשות יתקבלו בברכה.   

תגובות

הוספת תגובה

(לא יפורסם באתר)
* (לצורך זיהוי אנושי)
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר