סקר
איך אתה מתחיל את הסבב החדש?
בהתרגשות
כחלק משגרת היום
בתקוה שאתמיד
איך אפשר להפסיק?


 

היום לעשותם / רפי זברגר

מנחות צו ע"א

 

הקדמה

היום אנו ממשיכים בנושא "לישה, עריכה ואפייה" אשר למדנו בדף קודם ביחס לשתי הלחם ולחם הפנים, והפעם - ביחס למנחת חביתין. כזכור, זוהי מנחתו של כהן גדול, הקרב מידי בקר וערב, חצי עשרון בבקר, וחצי עשרון בערב. 
 

הנושא

חביתי כהן גדול – לישתן, ועריכתן ואפייתן בפנים, ודוחות את השבת, טחינתן והרקדתן - אינו דוחה את השבת.
הכהן הגדול מביא כל בקר, עשרון סולת לבית המקדש, כדי להקריב מנחת חביתין. הוא חוצה את העשרון לשנים בעזרת כלי אשר מידתו חצי עשרון. כלי זה קדוש, ולכן מקדש את מה שבתוכו. מכיוון שכך, אין אפשרות להכין את הבלילה בערב שבת, שהרי דבר שנתקדש נפסל בלינה, ולא תהיה אפשרות להקריבו למחרת היום. לכן, קובעים תנא קמא כי לישה, עריכה, ואפיה נעשים בתוך ההיכל, גם בשבת. אך פעולות מקדמיות יותר, כמו טחינה והרקדה (ניפוי) אינם משתמשות בכלים, לכן אינם מתקדשות, וממילא חייבות להתבצע לפני שבת. 
רבי עקיבא מסיק מתוך דין זה כלל כללי בדיני קודשים בשבת: 
כלל אמר רבי עקיבא: כל מלאכה שאפשר לעשותה מערב שבת - אינה דוחה את השבת, ושאי אפשר לה לעשותה מערב שבת - דוחה את השבת.
פעולה בעשיית מנחות דוחה את השבת, רק אם אין אפשרות לעשותן בערב שבת. אך כל פעולת קרבן אשר ניתן לעשותם לפני כן – אין היתר לעשותם בשבת, אלא יש להכינם טרום השבת. 
 

מהו המסר?

מתוך כללו של רבי עקיבא בנושא קרבנות אנו יכולים ללמוד מסר מעניין וחשוב: על תדחה למחר מה שהנך יכול לעשות כבר היום. אמנם רבי עקיבא התייחס לעבודה בבית המקדש - מה מותר ומה נאסר לבצע בשבת, ולכן צריך להקדים ולעשות זאת ביום שישי, אך אנו כהרגלנו, נשליך ונפליג לחיי יומיום: לא לדחות – לעשות כמה שיותר, וכמה שיותר בזריזות.
אמנם כל דבר ניתן לדחות, ולומר כי יבוצע בהמשך, מחר או מחרתיים וכדו', אך אנו נצעד בדרך אחרת: נקדים ונעשה כל אשר לאל ידינו לעשות, ולהשתדל שלא לדחות שום דבר להמשך.
עיקרון דומה למדנו גם במסכת עירובין (כ''ב, א') על הפסוק בספר דברים (ז', י''א): וְשָׁמַרְתָּ אֶת הַמִּצְוָה וְאֶת הַחֻקִּים וְאֶת הַמִּשְׁפָּטִים אֲשֶׁר אָנֹכִי מְצַוְּךָ הַיּוֹם לַעֲשׂוֹתָם, דורש רבי יהושע בן לוי בגמרא: הַיּוֹם לַעֲשׂוֹתָם ולא למחר לעשותם.
לא לדחות למחר מה שאפשר לעשות היום!


המאמר לע''נ  אבי מורי: ר' שמואל ב''ר יוסף, אמי מורתי: שולמית ב''ר יעקב, וחמי: ר' משה ב''ר ישראל פישל ז''ל
תגובות תתקבלנה בברכה ל: rafi.zeberger@gmail.comתכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר