סקר
בבא מציעא - הפרק הקשה במסכת: 

גמ''ח ללא מאמץ / רפי זברגר

בבא מציעא דף פא ע''א-ע''ב

 

הרקע

בסוף המשנה האחרונה בדף פ' אומר אבא שאול: רשאי אדם להשכיר משכונו של עני להיות פוסק והולך עליו, מפני שהוא כמשיב אבידה. דין זה של אבא שאול, מתייחס למלווה שהלווה לעני סכום כסף, והמלווה קיבל משכון מהלווה. בדרך כלל מטרת משכון היא להבטיח החזרת החוב על ידי הלווה. בדין לעיל, אנו מאשרים למלווה להשכיר לאנשים אחרים את המשכון, וכך כל חודש משלם השוכר למלווה, סכום חודשי לא קטן. סכום זה יורד מהחוב של הלווה למלווה, ובכך בעצם המלווה ''מסייע'' ללווה להחזיר את ההלוואה. 
 

הנושא

הגמרא מביאה את דעתו של רב חנן בן אמי בשם שמואל: הלכה כאבא שאול. אבל מיד ממשיכה הגמרא ומסייגת את דברי אבא שאול: ואף אבא שאול לא אמר אלא במרא, פסל וקרדום, הואיל ונפיש אגרייהו וזוטר פחתייהו. רב חנן אומר, כי אבא שאול אמר את ההלכה רק בדברים שדמי השכירות שמקבלים עליהם גבוה (נפיש אגרייהו) והפחת שלהם משימוש נמוך (זוטר פחתייהו). כלים ''טובים להשכרה'' מותר למשכיר להשכיר, אבל כלים פחות טובים, אם בגלל שדמי ההשכרה לא כל כך גבוהים, או בגלל שהבלאי שימוש בהם גבוה – אין היתר להשכירם. 
 

מהו המסר?

למדנו הלכה מעניינת מאוד. מלווה קיבל משכון, להבטחת החזרת דמי ההלוואה מן הלווה העני, והמלווה מחליט ''לעשות מעשה'' אשר יעזור ללווה. הוא מנצל את הזמן שהמשכון ''יושב'' בביתו ללא שימוש מיוחד, ומשכיר אותו לאנשים אחרים, כדי להוריד את החוב של הלווה העני כלפיו. זהו בעצם ''מעשה טוב ללא עלות מיוחדת''. אפשר ללמוד מכך, כי ניתן לפקוח את העיניים, ולמצוא ''אפשרויות חסד'', שבמקרים רבים אינם דורשים מאיתנו מאמץ רב. להלן מספר דוגמאות:
1. סיוע להובלת ''חבילת אוכל לשבת'' לאנשים נזקקים בדרך לעבודה. אדם נוסע לעבודה , ותוך כדי לוקח חבילה/חבילות של גמ''ח המחלק חבילות אוכל מידי שבוע לנזקקים, אשר מבקש להעביר את החבילות לאזור עבודתו. המאמץ מצידו קטן ביותר, ובכך סייע באופן משמעותי, כדי לשנע את המוצרים המסייעים מאוד לאנשים הזקוקים לכך.
2. כידוע, ישנם גופי חסד רבים בארץ, ב''ה, המסייעים לנזקקים בצורות רבות ומגוונות. החל במוצרי אוכל, בגדים, ריהוט, מוצרי תינוקות ועוד ועוד ועוד. מי לא זורק מוצרים מידי פעם מביתו. מה יותר קל להרים טלפון לאחד הארגונים המתאימים, ולתאם העברת המוצרים הנזרקים ממילא מהבית, ולמוסרם לאנשים אשר יכולים ליהנות מכך.
אם כן, יש לא מעט אפשרויות עזרה, גם ללא מאמץ גדול. נלמד זאת מדרכו של ''המשכיר'' בדברי אבא שאול - בהצלחה.


המאמר לע''נ אמי מורתי, שולמית ב''ר יעקב, הכ''מ (תשע''ז).
תגובות תתקבלנה בברכה ל: [email protected]

תגובות

הוספת תגובה

(לא יפורסם באתר)
* (לצורך זיהוי אנושי)
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר