סקר
בבא מציעא - הפרק הקשה במסכת: 

דברי סיום למסכת בבא קמא: "האי מאן דבעי למהוי חסידא, לקיים מילי דנזיקין" / בבא קמא קיט ע"ב

הרב אודי שורץ

דף יום-יומי, תורת הר עציון

 

בחסדי ה' יתברך אנו מסיימים היום את מסכת בבא קמא, שעיקר עניינה בדיני נזיקין. נעיין היום אפוא בעניין כללי יותר, הנוגע למסכת כולה. הגמרא בדף ל ע"א מביאה שלוש דעות בדבר הדרך לחסידות:

"אמר רב יהודה: האי מאן דבעי למהוי חסידא, לקיים מילי דנזיקין. רבא אמר: מילי דאבות, ואמרי לה: מילי דברכות".

שתי האפשרויות הראשונות ברורות: הברכות מחזקות את הקשר של האדם עם בוראו, ו"מילי דאבות" – את מידותיו הטובות בינו לבין חבריו ובינו לבין קונו. אך מה פשר החסידות הנובעת מ"מילי דנזיקין"? לכאורה דיני נזיקין הם אוסף של פרטים טכניים, שנועדו להסדיר את היחסים הממוניים בחברה; כל חברה באשר היא זקוקה לחוקים כאלה, וקשה להבין מהי החסידות המיוחדת שיש בדבקות בעניינים אלה דווקא.

הרב מיכאל רוזנצוייג שליט"א השיב על שאלה זו לאור ההקשר שהמימרה מובאת בו. הגמרא שם מספרת על המאמצים המיוחדים שעשו חסידים הראשונים ושניים מן האמוראים כדי להימנע מלהזיק. הווה אומר: החסידים הללו נהגו לפנים משורת הדין במה שנוגע לדיני נזיקין. החסידות המיוחדת הקשורה למילי דנזיקין נובעת, אם כן, מתפיסת דינים אלו לא כאוסף של פרטים טכניים, אלא כסִדרה של הנהגות המכוונות את האדם לעשיית הטוב והישר, ומורות לו את הדרך הנאותה להיטיב עם זולתו ולשמור על שלומו ועל שלום נכסיו.

בעיונים קודמים עסקנו כמה פעמים בשאלת האיסור להזיק. היה מקום לומר שאם אכן יש איסור להזיק, הוא נובע מאינטרס חברתי או כלכלי כלשהו. ואולם, כפי שראינו (בעיון הפתיחה למסכת), אחד המקורות המובאים בראשונים (יד רמה למסכת בבא בתרא דף כו ע"א) הוא מצוַת "ואהבת לרעך כמוך". אותה מצוה מיוחדת, שרבי עקיבא אמר עליה שהיא "כלל גדול בתורה" (ירושלמי נדרים פ"ט ה"ד), היא המעצבת את אופייה של מסכת בבא קמא כולה.

כללו של דבר: ההלכות שלמדנו במסכת בבא קמא, לא רק לשמור על האדם ולהגן על נכסיו באו, אלא גם ללמדנו את הדרך הנכונה בהליכות שבין אדם לחברו – דרך שמאופיינת בראש ובראשונה באהבת הזולת ובנכונות לנהוג עמו לא רק כדין, אלא גם לפנים משורת הדין.

זכינו לסיים את מסכת בבא קמא בעיצומם של ימי ספירת העומר והאבלות על מותם של תלמידי רבי עקיבא. יהי רצון שנשכיל למצוא את הדרכים להוסיף אהבת חינם ואהבת הרֵע, ושעיסוקנו במילי דנזיקין אכן יביאנו לחסידות.

תגובות

הוספת תגובה

(לא יפורסם באתר)
* (לצורך זיהוי אנושי)
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר