סקר
ממתי אתה בדף היומי?


 

מבין ריסי עיניך ניכר / רפי זברגר

קידושין לא ע"א

 

הקדמה

במסגרת הדיונים על כבוד אב ואם, הגמרא דנה על היחס בין כיבוד אב לכיבוד אם, והאם יש להעדיף אחד על השני.
 

הנושא

שאל בן אלמנה אחת את ר' אליעזר: אבא אומר השקיני מים ואימא אומרת השקיני מים, איזה מהם קודם?
השואל, יתום מאב [בלשון הגמרא: בן אלמנה], שאל את רבי אליעזר: את מי יש להקדים, האם את האבא, או שמא את האמא – כאשר שניהם מבקשים את אותה בקשה [ השקיני מים]. 
רבי אליעזר "התייחס בכבוד" לשאלה ותשובתו היא: כבוד אב קודם. שהרי גם האמא וגם הבן חייבים בכבוד האב!
השואל לא הסתפק בתשובה זו, ופנה לרבי יהושע עם אותה שאלה, וזכה לתשובה זהה. 
המשיך ושאל השואל את רבי יהושע: נתגרשה מהו? כלומר: אם האמא התגרשה, האם גם אז יש לנהוג באותה דרך (שהרי אז, אין האמא מחויבת בכבוד האבא, שהרי הם כבר לא חיים יחדיו).
תשובת רבי יהושע ממש מעניינת: מבין ריסי עיניך ניכר שבן אלמנה אתה – כלומר רבי יהושע זיהה, כי השואל עבר תקופת צער גדולה כנראה בגלל שאביו נפטר, ומרוב הצער נשרו ריסיו. לכן מסיק רבי יהושע ואומר לשואל: שאלתך איננה רלוונטית לגביך, רואים עליך שהנך יתום, ואמך אלמנה. לאחר ההקדמה הזאת, המשיך רבי יהושע לענות על השאלה: הטל להן מים בספל וקעקע להן כתרנגולין, אם אמנם באמת האמא הייתה מגורשת, אז אין עדיפות של אחד ההורים על השני, ולכן הוסיף ואמר רבי יהושע ''בבדיחות הדעת'': השמיע קול, כמו שמשמיעים קול לקרוא לתרנגולים, בקיצור – עשה כאוות נפשך, ללא עדיפות לאף אחד על פי ההלכה. 
  

מהו המסר?

הביטוי מבין ריסי עיניך טומן בחובו מבט והסתכלות על האחר. לא מבט שטחי, אלא ניסיון לבחון באמת מה עובר על חברנו, מה עובר על שותף לעבודה, מה עובר על בן/בת הזוג שלנו וכמובן מה עובר על ילדינו. מבין ריסי עיניהם ניתן להבחין וללמוד מה מצבם הנפשי. האם עבר עליהם משהו הדורש התייחסות. האם חוו חוויה קשה, והם מחפשים מישהו לפרוק איתו את ''המטען הכבד''. ריסי עיניים זו רק דוגמא כמובן. ניתן לראות זאת בגילויים אחרים נוספים, תוך מבט מעמיק למצבם. תפקידנו בחיים, בין היתר, לבחון את הסובבים אותנו, ולהבחין ולחוש מי זקוק לעזרה שלנו, להושיט לו אותה בשמחה ובטוב לבב.


המאמר לע''נ אמי מורתי, שולמית ב''ר יעקב, הכ''מ (תשע''ז).
תגובות תתקבלנה בברכה ל: rafi.zeberger@gmail.com

תגובות

  1. יח אלול תש"פ 06:14 ריסי עיניך | שלום עזריה

    לפי הבנתי, ואשמח להודות על טעות, ריסי העיניים הם מה שקוראים היום בטעות עפעפיים, וזה לפעם הבאה. ריס שרשו בתריס או להיפך ותריס בלשון חכמים, מגן ׳שלשה תריסים הם׳ {כלים}. מבין ריסי עיניך ניכר, הוא במין שפה עגנונית במה שיש בין ריסי, מגיני עיניך העליון והתחתון, בעצבות שבהם ניכר, שבן אלמנה אתה. וברכת ה׳ אליכם

הוספת תגובה

(לא יפורסם באתר)
תכנות: entry
© כל הזכויות שמורות לפורטל הדף היומי | אודות | צור קשר | הוספת תכנים | רשימת תפוצה | הקדשה | תרומות | תנאי שימוש באתר | מפת האתר